6 óra utazás után érünk Delhiben - füldugót nem hozni, óriás hiba, aki még nem ült 200 indiaival egy légtérben nem értheti, ez a nép egyfolytában zsizseg, meglett öregurak folyamatosan csicseregnek, mondanak, nevetgélnek, új ismerősöket találnak maguknak, időnként hangosan heccelik egymást, mintha csak általános iskolai buszos kiránduláson lennénk, aludni.. na nefélj
A belépés az országban zökkenőmentes, kicsit várni kell a csomagra, pénzváltás, mobil feltöltő kártya vásárlás, pre-paid (előre fizetett) taxi foglalás és lehet is kilépni a való világban.
Gyomorgörcs az persze vaan – ki kell menni nagy csomaggal, full szőkén úristen ezek szét fogna szedni. egyenként próbálgatjuk az érzést, elsétálunk a kijárati ajtó közelébe, majd vissza, következőben már egy kicsit közelebb ..stb. –összenézve vigyorgunk nincs merszed kimenni a farkasok karmai közé mi.
Fél nyolckor megcsöngetem a vendéglátónkat – addig már túl vagyok több kétégbeesési hullámvölgyen, a levelezés során az volt az egyesség, hogy ha megérkezünk fogadunk egy taxit és megyünk, hogy korán van nem lényeg, írta. Idegenhez beállítani reggeli 5 órakor, azért mégis, a biztonság kedvéért írtam egy üzenetet, nem jön válasz rá,
háát, végül is el lehet itt lenni ezen a reptéren december 8-ig hát nem … J
Shalini fél nyolckor felveszi a telefont, előzékeny, szívélyes, menjünk csak, tíz körül indul dolgozni, addig még együtt tudunk reggelizni – János szeme csillogni kezd az r betűs szó hallatán, rögtön lendületbe jön, megversenyezteti a három taxitársaságot –ezek még a reptéren belüli kis egységek, akik előre fizetési lehetőséget biztosítanak, így csökkentve a taxis átverés lehetőségét 160 /320/320 rupia az ajánlat és győzzön a legjobb jeligével nyílik a fotocellás ajtó és kilépünk a smogosan párás Delhii reggelbe.
A taxisok a félelmeink ellenére, elviselhetőek és ez igaz marad a teljes delhii tartózkodásunkra. Persze bekiabálással megy a dolog, de ha az ember nem figyel rájuk, és/vagy elkerüli a szemkontaktust, elég gyorsan lerázhatók.
A taxink egy régi indiai gyártmányú gyönyörű fekete Ambasador, csodás darab – a kormány persze jobb oldalon-, teljesen filmekbe illő jelenet, úgy érzem magam mint a régi amerikai filmekben a kolerásokat gyógyítani érkezett, bézs-zakós, vasaltinges, fehérnadrágos angol doktor, akit karját a hátsó üléstámlán végignyújtva előrenyújtott nyakkal bámul kifele a zsúfolt nyomornegyedekre.
Az előrehajtott nyak teljesen stimmel, J ha egyenesen ülne, nem látna ki az autó ablakán.
A város valami sűrű masszaszerű szürke felhőben van, olyan a fénye mintha késő délután lenne, a napot nem látni, csak ezt a ködnek túl képlékeny, ennyi szmognak túl elképzelhetetlen szürke állagot.
A taxist kérdezem bed wheather (rossz idő), mondja nem-nem very good (nagyon jó) idő, éjjel hűvös, nappal elviselhetően meleg, ja hogy nem lehet 150 métert látni, kinek tűnik ez itt fel.
A város förtelem. Aki nem látott még ázsiai városképet, annak hiányzik a fogalomvilága, ahhoz, hogy el tudja képzelni. Gyerekkoromban volt egy negyed, ahová cigányokat költöztetett be az önkormányzat és fehér emberek ritkán jártak arrafele – egyszer fürdésből jöttünk haza a Maros partról és valamiért úgy döntöttek a felnőttek, hogy bevállaljuk és rövidítünk arrafele. A tátongó ablakkeretek, a harmadik emeletről kikandikáló ló – évekig foglalkoztatott, hogy vitték fel oda-, a félmeztelenen rohangáló gyerekek, meg a csoportokba utcán verődő koszos, lármás emberek csoportok látványa kutya-fasza Delhi mellett.
Igaz, hogy ez inkább a külső városrészekre jellemző, de az állomáson, vagy a központ forgalmasabb részein meg sikátoraiban sincs máshogy.
A taxink egy forgalmas út melletti fákkal eltakart emeletes társasház földszinti lakása előtt tesz le, Sector C, Pocket Vasant Kunj, a kezem még mindig remegett, amikor Patrick az éppen távozóban levő francia vendég – régi couchsurf-ös, immár barát- ajtót nyitott nekünk. Shalini a ház asszonya, és a kapcsolattartónk, teljes finomságában mosolyogva, az indiai nők finom eleganciájával nyújt kezet, nemsokára előkerült a 2 méter magas Rajit is, a ház ura, aki azúrkék turbánjában, fekete szakállal, 100 kiló fölötti súlyával, ugyanakkor határtalan előzékenységével igencsak tiszteletet parancsoló, megkapó jelenség. A család harmadik tagja az idén 2 évet töltő Amini, még alszik.
A családhoz tarozik tovább Makphan is, ő vezeti a konyhát és bár angolul keveset beszél, így többnyire fél szavakban, mosolyogva kommunikáltunk, ottlétünk alatt igencsak tenyerén hordoz bennünket a helyi illetve a Rajit hazájából Jammu vidékről származó ételkülönlegességekkel.
A kép később éreik össze, az elején döbbenetesen hatott rám, a sötét bőrű, diszkrét mintás, szép száriban, hosszú portörlő jellegű seprűvel takarító hölgy, aki tiszteletteljesen lesütött szemmel szinte szellemként, mozgott körülöttünk illetve Makphan jelenléte is, aki a konyha lelkeként fél szavakban elejtett óhajokat teljesített. Nekünk nyugatiaknak elszorul a gyomrunk a szolgálótartás rémétől, miközben elfelejtjük, hogy mi is egyre több házimunkát szervezünk ki és már nincs fogalmunk arról, milyen lehet egy nagyon szegény vidék kilátástalan körülményeiből kiemelkedni, eljutni a nagyvárosban és ott egy olyan előkellő családhoz tartozni, ahol tisztelnek és elismerik a jól végzett munkádat. Sajnos ezt az összetartozást és tiszteletet mi igencsak kevéssé ismerjük már.
Egy-két órás szundi után, nekiveselkedtünk a városnak. Shalini édesapja, aki a 80as években Moszkvában volt hivatalnok, és ugyanebben az időszakban Magyarországon is járt, most pedig bár még mindig praktizál, napközben, amíg a fiatalok dolgoznak, feleségével együtt besegít az egyetlen unokája felügyeletében, - felajánlotta, hogy bevisz a metrómegállóig, ahonnan könnyen eljutunk a városközpontban.
Első utunk a New Delhii vonatállomás, ahol jegyet kellett foglalnunk a továbbutazásra. A hely förtelem. Emberek százai várakoznak kiscsoportokban verődve – családok, idős emberek, kisgyerekek-, színes kendőkre vagy egyszerűen a végtelenül koszos földre telepedve, állva, ülve, feküdve. Erre mondják azt, hogy ilyent nem …-t Európa.
János örömére sikeresen kerültünk ki egy átveréses akciót. A cél Agra városa, ami vonattal hozzávetőlegesen 3 óra, kb 250-300 km, de mivel a híres aranyháromszög egyik pontja, igencsak kiélezett a verseny a turisták figyelméért, na meg pénzéért.
A turistáknak kialakított nemzetközi foglalási iroda, irdatlan eldugott helyen van- gondolom nem véletlenül-, amiben viszont azonnal belebotlik az idegen, az egy államinak mondott turisztikai iroda, ami az ár 10X-ért minden igényedet kielégíti, pontosan arra a napra, amikor szükséged lenne rá, és ez az ami rögtön gyanút kell keltsen. Úgyhogy onnan felállunk és újabb 1,5 óra igyekvéssel, - közben találkoztunk egy amerikai sorstárssal - sikerül is abszolválni a jegyváltást, uh irány vissza, felfedezni a várost.
A. és J, akik korábban jártak Indiában és számos jó-tanácsot kaptunk tőlük – köszönjük, jól jött - mesélték, hogy napszemüveget kell hordani, mert, ha nincs meg a szemkontaktus, könnyebb lerázni a tolakodót.Szóval nagyon jól ment a tolakodók lerázása, magasak vagyunk (lásd fotó J), nem látnak a szemünkben, csak úgy perget le rólunk a mindenféle jóakarónknak álcázott sisera had, mi meg sétáltunk vagányan végig az állomástól a központ felé vezető dzsuvás úton.
Indiánk szaga van. Nem feltétlenül rossz és egyértelműen nem jó; valahol a turbánt viselő öregurak tompa fűszeres balzsamra hasonlító illata keveredik a kellemetlen vizelet és ürülék, a dominánsan érces fűszerkeverék illatával, meg az utcai árusok pultjain égő füstölgők fojtogató szagával, és ezek között folyamatosan mozog, néha egyik, máskor másik tolakodik előre benne.
A délebédünk szenzációsra sikerült és erről nem kell semmi többet mondanom, minthogy a Vegetáriánusok Paradicsoma nevű étteremben ettünk, és azóta is ez viszi a prímet.
Az este kellemes társaságban, jó vacsorával telt – Shalinin és Rajit is mindketten HR szakemberek, Shalini a corporate oldalon van, Rajit saját tanácsadó cégét működteti, tele van lendülettel, világmegváltó gondolattal és vízióval India és a világ alakulásáról. Vacsora után a két éves Amini – aki teljesen kegyeibe fogadott, és csak didi-nek szólít, ami indiaiul nővért jelent – anyuval lefeküdtek, mi sétáltunk még egyet az éjszakai negyedben, Rajit mesélt Ghandi mozgalmának számunkra kevésbé ismert részleteiről.
A második napunk meghatározó eleme a riksások által furcsán kimondott HO-HO, nálunk hop on-hop off (ugorj fel- ugorj le) név alatt futó buszok -, a turista napijegyet vált, elfogadható áron és egész nap használhatja a busztársaság buszait, amelyek turisztikai nevezetességekhez viszik el a látogatót és félórás gyakorisággal járnak. Megnéztük a bahai vallás központját a Lótusz templomot, jártunk az UNESCO világörökség részévé nyilvánított – valóban lenyűgöző - Qutab Minarnál, benéztünk a Saket Mallba elektronikai kütyüt keresni– plázák tömkelege, sokkal gazdagabbak mint a mi plázáink by the wayés korán sem olcsóbb – aztán esőben bár de eljutottunk a Vörös erődig, onnan pedig átverekedtük magunkat ó-delhi bazárain, hogy a híres Karim étterembe ebédeljünk, ami sajnos az Eev iszlám ünnep miatt zárva volt. A Chandni Chowk útleírásban szereplő középkori bazár elnevezés kicsit mást tartogatott, mint, amit naiv európai látogatóként vártam, a középkori hangulat nem habos-babos, a középkori hangulat, nyomorgó zsúfoltág, eső után bokáig cuppogó kecskeürülékkel és átázott szalmával kevert sár és hömpölygő tömegek, akik kifestett kecskéket visznek eladni, mert az Eve ünnepén ezt ölnek, esznek.
Jól esett hazakeveredni végre, Makphan megbízhatóan finom ételét vacsorázni, Aminivel fagyit enni, pakisztáni zenét hallgatni (itt egy ujabb link csak ra kell kattintani es lejatsza a zenet)– ma már követelte, hogy didi fektessel le, utána természetesen még 4x felkelt - és örülni az Unicum sikerének, Rajit ugyanis igencsak kiválónak minősítette, be is csiccsent tőle és az osztrák vadász rumot is elkunyerálta, cserébe indiai rumot kaptunk, ami jóval emberbarátibb a 43 % alkoholtartalmával és az az előnye, hogy átvilágításkor – metro illetve vonatra szállás estén is átvilágítják a táskákat – kaján szőke mosollyal, megértést lehet csiholni a szigorú indiai fegyveres!! őrökből , mert mégiscsak az ő rumjuk.
Egyéb érdekességek:
A delhii metro, na ott a tömegközlekedés fogalmát tényleg szó szerint kell érteni, az, hogy a népsűrűség 6 X több mint nálunk, azt jelenti, hogy ami otthon egy ember helye itt haton állunk rajta, hátizsákkal maga a tökély. Viszont az asszonyoknak részére vannak külön fenntartott vagonok. A peron mellett rózsaszín alapú fehér virágocskás nyíl mutatja, honnan meddig tart a csak hölgy terület, plusz minden állomáson egyenruhás erkölcscsősz védi a területet, az előbbre merészkedett férfiak elől– természetesen ez a rész távolról sem olyan zsúfolt, mint a férfirész -, lesz ott ejnye-bejnye ha valaki nem tartja be a szabályt.

A delhii közlekedés, őrületes érdemes ranezni youtube.com –on a Delhi trafic. Ember elképzelni nem tudja, hogyan lehet biztonságosan vezetni ennyire szabály nélkül, mégis a káoszban is van valami rend és úgy tűnik működik –egy koccanást se láttunk. Apropó jó autókat se, itt derül ki, hogy tulajdonképpen, arra amire az autó kell –elvinni az embert egyik helyről a másikra, hogy elvégezze a dolgát-, nem kellenek extrák, ezek már mind a nyugat kreálmányai.
Uccsó mára
Az indiaik imádják ha családi fotóikon külföldiek vannak. Lépten nyomon melléd állnak emberek és a barát, barátosné, apa, férj stb. fotóz, persze megkérdik, hogy szabad-e. Hillarious mondaná az angol. És ha felbátorodnak, akkor hívnak még két családtagot, meg odatuszkolnak még hármat és mire lekattant a gép, arra már oldalról be van állva a másik rokon, hogy csak egy páros képet még. Életemben nem voltam ilyen népszerű. Részletek majd János sorozataiban.